neděle 17. dubna 2016

Bokovinka v koření



  Líbil by se vám taky takový dárek k narozeninám ? Já jsem to zvolila jako dárek pro méhu tátu, protože vím že je "masožrout" , ale kupodivu jsem získala mnohem větší  pochvalu  za bochník  

 A co k němu ?

Vepřový bůček v koření
Vepřový bok s kostí nebo i bez kosti
palička česneku , nové koření, bobkový list, sůl, voda
 směs koření co kro má rád

 Vepřový bok vložíme do hrnce s vodou spolu s novým kořením, bobkovým listem, solí a oloupaným česnekem. Vaříme na mírném ohni dokud není maso měkké, ale nesmí se rozpadat !

Po uvaření necháme schládnout a připravíme si kořenící směs. Na internetu jsem se dočetla že někdo dává paprikovou vegetu. Já jsem si udělala směsi dvě. V jedné byl prolisovaný česnek, arménská adžika, vegeta, sladká paprika, vznikla taková pasta, a tou jsem maso pěkně oplácala.Druhé maso jsem obalila v sypkké směsi koření složené z vegety, sladké papriky, kořenící směs adamova žebra, trochu chilli. Opravdu se meze nekladou, nebojte se toho , je to jednoduché a hlavně moooooooc dobré :-)




V pohybu



 Tak jsem vyrazila na jedno vystoupení těch našich tanečníků, musela jsem zamáčknout i pár slziček. Velkou zásluhu má Libuška, která soubor Markovička vede a děti jsou čím dál lepší. Mě se nejvíc líbili "zvedačky" , které asi nebudou zrovna jednoduché, ale jsou prostě nejlepší :-) Tak jsem cvakala ,aby se mi v tom pohybu podařil  alespoň jeden pěkný záběr, a ono mi jich vyšlo hned několik :-))

Jako bonus, a další pěkná podívaná byla sbírka panenek v lidových krojích s různých oblastí. Jejich kroje jsou vyšívány ručně. Překrásná práce něčích rukou , které umí uvést jehlu s vyšívací bavlnkou do pohybu .







 I když pršelo celý den, byla skvělá atmosféra, lidé sem vážili cestu s deštníky a za odměnu je čekala degustace nejen pralinek. Velikou senzací byla ta extra velká , ovocem naplněná hora, vedlé které tekla proudem lahodná čokoláda přímo z fontány. Ano, takhle vypadala oslava druhých narozenin Velkolosinské pralinkárny , kde dárek v podobě pamlsků dostávali zákaznici , jakož to poděkování za jejich návštěvnost této famózní cukrárny.
Byly zde stánky s kořením, utopenci, stánek s háčkovanými hračkami , slané lázeňské oplatky, můj skromný stánek a další.
   V pohybu se tím pádem staly všechny mlsné jazýčky, které tomuhle pokušení zaručeně nemohli odolat :-)




          Danča

středa 6. dubna 2016

Vykřupaný Křupák aneb Poctivý domácí chléb.








Je to k nevíře, ale už dva roky "chlebuju" .Chtěla jsem napsat peču, ale to by znělo  příliš jednoduše,k této trochu alchymistické činnosti. Zanedlouho budou moje ruce s láskou hladit ,oplácávat, překládat a stáčet již 100 chlebánek. Již zde mám recept na Bramborový chléb s vyšším podílem žitné mouky , je hutnější a vláčný. Taky se u nás stále řeší jestli mít pěkný pravidelný bochník, nebo popraskaný a křupavý. Zatím vítězí ten s prasklinami :-) Receptů na chléb je už spoustu, protože každá správná pekařka si sama zkouší tzv. odokáče, a když ho vychytá tak se s receptem většinou pochlubí. Dnes je to tak i v mém případě. Tak jdeme na to ?





Recept:

den předem nebo alespoň 8-12 hod před zaděláním (čas se odvíjí dle teploty) si připravím rozkvas z
170 g žitné mouky a 170g vody + mateřský žitný kvásek 2 lžíce

Druhý den zaděláme těsto z
450 g pšeničné chlebové mouky
120 g špadlové mouky ( kupuji v Lidlu s označením 1050)
50 g hladké mouky
300 ml vody ve které jsme rozmíchali 2 lžíce bílého jogurtu
20 g soli a kmínu
Těsto si nechám prvně uhnětat v domácí pekárně - nenechávám jej v ní však kynout !!! Takže po uhnětení ihned vytáhnu, chvíli si s ním ještě pohraji na vále, protože tělesný kontakt dodá chlebu onu potřebnou lásku a péči aby se povedl :-)) a pak vložím do mísy, kterou jsme vymazali olejem. Mísu zakryjeme igelitovým pytlíkem a necháme kynout cca 1 hodinu. Po té v míse párkrát těsto přeložíme a opět necháme hodinku odpočinout. Po uplynutí téhle doby těsto vyklopím z mísy na vál, kde jej zase popřekládám, prohnětu, ze všech strán láskyplně pohladím a stočím do ošatky. Ošatku si vysypávám směsí z hladké mouky a bramborového škrobu. Ošatku rovněž zakryji igelitovým pytlíkem a nechám těsto kynout.
 Jelikož já upřednostňuji lednicové kynutí, tak si rozkvas připravím ráno, večer zadělám, přes noc kyne v lendici a druhý den peču. Pokud budete péct dříve, nechejte těsto v ošatce kynout 2-4 hodiny, opět je důležité řídit se teplotou v místnosti, ve které nám těsto bude kynout.
Pečení:rozpálím torubu na 250°C i s plechem na kterém budeme péct ( pokud máte kámen jste o level výš nežli já :-) tak pečte jak jste zvyklí s kamenem ) dole mám plech s vodou na zapaření trouby. Až voda v troubě bublinkuje, vytáhnu prázdný plech, na něj vyklopím těsto z ošatky, nařežu žiletkou ( ten hodně rozpraskaný chléb na fotce je práce manžela, kdy si jej dokonce nastříhal nůžkami :-) ) a šup s ním do toruby na 15 minut. Po této době vytáhnu plech s vodou, a teplotu stlumím na 190°C a dopékám ještě 35-40 minut. Pak už jen nechám chládnout na mřížce aby se chléb zespodu nezapařil a odháním případné zloděje, kteří rádi odlamují ty vykřupané kousky, které trčí a přímo se nabízí k ulomení :-)

A že nemáte kvásek a bojíte si jej doma vypěstovat? Existuje Kvásková mapa 
, kde určitě najdete ve svém okolí dobrou duši, která se s vámi podělí :-)




 A když ti naši koledníci donesli nemálo vajíček, tak pomazánky kde základ tvoří právě vejce bylo u nás habaděj :-) 

Tak pečení zdar a dobrou chuť.



Danča