.

.

úterý 20. září 2016

Baška Voda , Croatia - výlety
To letošní léto u nás, na severní Moravě za moc nestálo. Podnikly jsme pár výletů, jezdili jsme hodně na kole ... vím ,vím, mám dlouhou absenci s přidáním příspěvku, ale jediné co mne může omluvit je fakt, že jsem se téměř celé léto topila v jahodách, višních, borůvkách, švestkách, ostružinách, třešních a dělala marmelády, sirupy, pečené čaje atd.
Ale o tom dnes nebudu psát. Léto jsme si jeli prodloužit do Chorvatska, do kempu Baško Polje, který leží mezi Promajnou a Baškou Vodou. Možná bych mohla i napsat, že to byla vysněná dovolená, protože všichni 4 chlapi moře ještě neviděli, a já toužila po tom vidět jejich tváře až "ho" spatří. První pohled na moře člověk nezapomene. A na místo kam jsme jeli, se musí projet dlouhým tunelem pod pohořím Biokovo a když jsme z něj vyjeli, bylo tam....... Velké, azurově modré a třpytící se moře.
Každý den jsme si 100% užili, a každý den byl jiný, ojedinělý. Jeden nás na pláži zastihla bouřka. Všichni utekli a moře, pláž bylo jen naše. Koupali jsme se v dešti, nad námi duha, ohromné mraky držící se skal nad námi....... Celkově ten týden byl emotivní,adrenalinový, únavný, náročný a nezapomenutelný.


 Chtěla jsem zde hlavně napsat pár typů na výlety v okolí, km zajít, co vynechat atd.

 Fish picnic - loď Bibe 

Největší kotvící loď v Bašce Vodě. Prezentaci nám ve večerních hodinách vysvětlil česky mluvící chorvat. Výlet touhle lodí byl na ostrov Hvar - Jelsa , kde jsme měli 1hodinu čas na procházku. Po té s námi loď odplula na ostrov Brač do městečka Bol, kde je jedna z 10ti nejhezčích pláží na světě. Na téhle pláži je na jedné straně voda o 4°C chladnější než na druhé. Na lodi jsme dostali každý koblih, a cestou zpátky z ostrovu Brač večeři v podobě grilované výborné ryby, malé rybky jako brambůrky a zelný salát. Zapít jsme to mohli červeným vínem, děti limonádou. Náš Filípek nejí ryby, tak dostal pečené kuřecí stehno s restovanými bramborami s cibulkou. Zážitek jsou také racci, kteří obklopí při plavbě vzdušný prostor lodi, a svými pokřiky žadoní o jídlo které zbyde :-) Na lodi hraje hudba, lidé tančí, skvělá nálada i atmosféra.

Shrnutí: cena výletu 320KN/ osoba
 Doporučuji všem, kdo si chce užít velkou loď, párty na lodi a na mě i docela hlasitou hudbu.
Kdo touží po klidnějším fish picniku, raději ať zvolí menší lod, kde to bude v komornějším duchu.   U moře je tolik scenérií, které se dají fotit stále dokola a nikdy člověk neví, která fotka je lepší.
 My jsme měli jeden den i fajn vlny, které si kluci skutečně užili.

Racci - strážci pláže a neodmyslitelná součást moře. Biokovo - hora sv.Jure 1762m/nm

Tak jsme se tam taky vydali. Upřímně jsme docela bloudili, než jsme vubec našli správnou cestu k hoře.Velmi špatné, spíš skoro žádné směrové cedule. Vyjeli jsme tedy směr Makarska. Tam jsme prvně zabloudili,ale místní lidé nás nasměrovali, správně, ale my to stejně minuli. 
Takže pokud budete chtít navštívit také druhou nejvyšší horu Chrovatska sv.Jure, vydejte se do města Makarska , kde na jejím konci přijedete na světelnou křižovatku u které je na levé straně obchod "SuperKonzum", zde se dáte doleva. Nezahýbejte však přímo k obchodu,ale pokračujte po silnici zhruba 6km. Zde by jste měli narazit na závoru, která vás vpustí na horu. Zde se platí 50KN/osoba, neplatili jsme pouze za Fildu/ 3 roky. Nyní máte před sebou 23km stoupání po nejvýše položené asfaltové silnici v Chorvatsku. Cesta je náročná !! Navíc je úzká akorát pro jedno vozidlo. Po 20-30m bývá cesta mírně rozšířená k případnému vyhnutí se druhému automobilu. Potkali jsme zde i autobus ! Protijedoucí auta před námi musela couvat několik desítek metrů. Dávejte také pozor na volně zde žijící koně/krávy, chodí i po silnici a mají velmi rádi jablka :-)
 Pokud se rozhodnete tohle krásné místo navštívit, měli by jste se rozhoudnout, ve kterou dobu. Ráno zde slunce září na všechny ostrovy - Hvar, Brač, Pelješac a možná i trochu Korčulu. Pokud pojedete k večeru, stihnete krásný západ slunce, ale výhled již není tak jasný. Nebo si vezměte velkou svačinu, pití a můžete zde strávit celý den, a vidět tak velkou část Jadranu při rozbřesku i západu slunce.
Po cestě jsme také viděli staříka, který zde prodával včelí med. Jeho včely zde měly několik dřevěných úlů. Také je zde menší restaurace s velkým parkovištěm, a ještě jedna hospůdka kde vaří speciality jako pečené fazole s jehněčím, domácí pivo i limonádu.
Určitě to za to stojí :-)

Vrchol asi Voša s kostelíkem. I sem se dá dojet autem.

Vysílač na sv.Jure


Pohled na ostrov Brač
Pohled na Chorvatskou dálnici ,vzadu Bosna a Hercegovina

Silnice v horách
 To že je svět malý není pochyb. Na samém vrcholu jsme potkali krajany z Olomouce, tak jsme je využili k vyfocení vůbec naší jediné společné fotky :-)Zmrzlina Baška Voda:
První den jsme si koupili zmrzlinu za cca 250,- 8 kopečků a všechny letěli do koše. Velké zklamání, zmrzlina opravdu nedobrá, přeslazená, zcukernatělá a vodová.
Proto jsem Vám zde vyfotila kde si ji koupit a kde ne. Na konci sezóny mají i akci 1+1 zdarma. Tak to jsme si dali všichni 12kopečků za cca 32KN. A byla moc dobrá :-)

Kostel a minaret Baška Voda

kem Baško Polje a Biokovo


Tímto léto skončilo, pro nás nezapomenutelné léto :-)

Danča
Okomentovat