Nicméně je velmi obtížné, upečenou dýni nesníst. Je totiž vážně výborná a vzniká riziko, že do chleba vám nemusí žádná zůstat :) takže doporučuji upéct dýně více. Do chleba, do pusy a možná zbytek do lednice, který můžete použít do dalšího chleba, nebo si můžete vzniklým pyré, chléb natřít.
Dýňový chléb s dýňovým pečeným pyré.
No nezní to lákavě?
Než se pustíme do receptu, chtěla bych upozornit že tomuto chlebu dávám čas. To znamená, že se peče až druhý den, po uhnětení těsta. Určitě by to šlo v tentýž den, co si těsto uděláte, jistě se nic nepokazí. Já to ale dělám takhle proto, že se zvýrazní celková chuť dýně, rozmarýnu a chleba celkově.
Jdeme na to :
12 hodin předem připravíme rozkvas
1 lžička žitného kvásku
150g Žitné celozrnné hrubě mleté mouky
150g vody
Pečená dýně :
Pyré je třeba 160g, já dělám z celé dýně a pak se zbytkem zacházím, jak jsem popsala výše
1 dýně hokaido, středně velká, rozkrojíme a vydlabeme semínka. Dýni nakrájíme na plátky, půlměsíčky a dáme na plech s papírem. Dýni osolíme. Používám solný květ Flor de Sal (Rose) ale obyčejná sůl stačí, zakapat olivovým olejem, cca 2-3 polévkové lžíce. 5 větviček rozmarýnu - lístky stáhnu z pevného stonku a dám na dýni. Vše promícháme a dáme péct 25 -35 minut 180°C, do změknutí
Po upečení necháme schládnout a rozmixujeme
Těsto :
300g celozrnného rozkvasu
300g vody
160g pyré z dýně
450g pšeničné chlebové mouky
60g špaldové chlebové mouky
50g celozrnné pšeničné mouky
15g soli
Lžička drceného kmínu - nemusí být
Zaděláme těsto a v míse, nejlépe s víkem, nechám kynout cca 2 hodiny v pokojové teplotě. Během této doby 2x přeložím a pak dáme těsto do lednice, nebo na balkon kde je teplota kolem 5°C.
Takhle nechám těsto až do druhého dne.
Následující den, vyndáme těsto s mísou z lednice /balkonu a nechám 2 hodinky v teple, na lince. Po první hodině přeložím, po druhé hodině přeložím a stočím do ošatky. Nechám kynout cca 30 minut
Těsto si můžete rozdělit na dva menší bochníky, nebo upéct jeden pořádný bochník.
Pečení :
15 minut 250°C s párou
Po té vyjmeme plech s vodou a snížíme teplotu
35 minut 200°C
Pekla jsem jej rovněž v remosce, kde má mnohem měkčí kůrku. Ocení děti s rovnátky či starší členové rodiny :)
Můj poznatek v pečení. Já si troubu rozpálím rovnou i s plechem ve kterém mám vodu na zapaření trouby, a zároveň tam mám i plech, na kterém se peče chleba.
Snad vám bude chleba chutnat, stejně jako nám doma. Budu se těšit na vaše poznatky.
Dobrou chuť
Danča